theme

مراکز پرورش قارچ

سالن های تولید قارچ می توانند شامل سوله/گلخانه/زیرزمین و… باشند . پرورش قارچ در شرایط خاصی صورت می گیرد، به طوری که شرایط محیطی تاثیر مستقیمی بر پرورش قارچ دارد.
محیط های پرورش قارچ باید به صورت مستمر نظارت شود و دما،رطوبت و سایر پارامترهای محیطی کنترل گردد در غیر این صورت محصول به ثمر نمی رسد و یامنجر به خسارت می گردد. حضور مستمر کارکنان در سالن های پرورش قارچ ،عدم اطلاع از افزایش و کاهش ناگهانی دما و رطوبت و گازهای موجود در محیط و کنترل مداوم این پارامترها به صورت دستی از جمله مشکلاتی است که در شیوه سنتی وجود دارد .به منظور حل این مشکلات اتوماسیون و هوشمند سازی سالن های پرورش قارچ مطرح می گردد که شرکت دانش گستران کارای دیار محصول DSMS را در این زمینه عرضه کرده است .

سامانه هوشمند کنترل سالن های پرورش قارچ DSMS
امروزه کارخانجات پرورش قارچ در کشور های دیگر با فناوری روز دنیا ساخته می شوند و میزان محصول و راندمان کاری آنها نیز به مراتب بیشتر از سالن های سنتی و نیمه صنعتی می باشد.در شیوه صنعتی امکان کنترل دما و رطوبت به صورت خودکار وجود دارد.عمل تهویه بر حسب نیاز به هوای تازه به صورت اتوماتیک انجام می شود. روشن و خاموش شدن دستگاه ها به صورت اتوماتیک و زمان بندی شده انجام می گیرد و حتی امکان کنترل آنها از راه دور نیز وجود دارد. تمامی این خدمات در سیستم DSMS عرضه می گردد .
DSMS یک سیستم هوشمند است که قابلیت نظارت و کنترل بر محیط های پرورش قارچ را داراست. این سیستم دارای قابلیت ارسال پیامک در شرایط اضطراری می باشد. همچنین می توان محیط و تجهیزات را بدون محدودیت مسافت (خارج از کشور )از طریق تلفن همراه و سامانه وب نظارت و کنترل نمود .ویژگی متمایز این محصول با دیگر محصولات قابلیت بازپیکربندی آن (سخت افزاری و نرم افزاری )بر اساس نیاز مشتری می باشد. مشتری می تواند پارامتر های محیطی مورد نیاز خود را (دما،رطوبت و دود و …) تعیین کرده و سیستم مانیتورینگ مدنظر خود را دریافت نماید. نحوه کنترل هوشمند این سالن ها را در ادامه به اختصار شرح میدهیم .سنسور دما و رطوبت : در دستگاه DSMS سنسورهایی تعبیه شده است که برای کنترل اتوماتیک دما ورطوبت به کار می رود. سیستم دارای میکرو کنترل هایی است که توسط یک سنسور دما و سنسور مخصوص رطوبت هوای داخل سالن را گرفته و با توجه به مقدار تنظیمی توسط شما آن را پردازش میکند. سپس با دادن دستور به دستگاههای گرمایشی و سرمایشی دمای هوا را تنظیم و با روشن و خاموش کردن مه ساز رطوبت دلخواه شما را تامین میکند. با وجود دستگاه DSMS افزایش و کاهش ناگهانی دما از طریق سامانه پیامک به کاربر گزارش می شود و امکان تنظیم مجدد دما از راه دور برای کاربر میسر است.
کنترل هوادهی: در سالن های پرورش قارچ تهویه مناسب از عوامل تاثیر گذار بر رشد محصول است که به صورت زیر انجام میشود:باتوجه به نیاز سالن به هوای تازه تایمر را زمان بندی میکنیم تا با روشن و خاموش کردن هواساز یاکولر عمل تهویه به طور یکنواخت انجام گیرد. کنترل سنسور گاز co2:چنانچه میزان گاز دی اکسید کربن سالن در حد مطلوب نباشد و به هوادهی جهت کنترل دما و گردش هوا نیاز باشد این سنسور ها با فرمان دادن به دریچه هواساز و باز و بسته کردن آن توسط دمپرهای مخصوص به کنترل مقدار گاز مورد نیاز می پردازند و هنگامی که این گاز از حد مجاز فراتر رود دستگاه به ارسال پیام مبادرت می ورزد. همچنین بستن دمپرهای خروجی هوای سالن مانع از اتلاف انرژی در سالن های پرورش قارچ می شود که این کار نیز با DSMS محقق می شود.
کنترل از راه دور سالن پرورش قارچ: یکی از شیوه های جدید کنترل سالن قارچ کنترل از راه دور آن می باشد. در این روش شما توسط تلفن همراه خود و ارسال پیامک میتوانید از مقادیر دما و رطوبت سالن مطلع شده و دستگاههای برودتی و حرارتی و رطوبت ساز را روشن و خاموش نمایید.همچنین بر پایه شبکه وب نیز می توان دستگاه را کنترل نمود . در این شیوه جدید شما نیاز به نصب یک دستگاه DSMS درسالن خود دارید. با ارسال یک پیامک on یا off از هرکجا که باشید به تاسیسات سالن فرمان می دهید و میتوانید دستگاه مورد نظر را خاموش و روشن نمایید و کلیه سنسورها را کنترل کنید .
مزایای DSMS در سالن های پرورش قارچ قابلیت های این محصول در ۵ دسته زیر تقسیم بندی می شود:
قابلیت کنترلی
ذخیره اطلاعات
قابلیت نظارتی
قابلیت هوشمندی
سیستم های هشدار

دیار